+48 12 422 16 55 biuro@ptppd.pl

Podsumowanie II Sympozjum PTPPd 12-14.09.2008

II Sympozjum PTPPd

W dniach 12 -14 września 2008r odbyło się   drugie już, sympozjum Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej przeznaczone dla jego członków. Spotkaliśmy się w malowniczym Hotelu Podklasztorze w Sulejowie.

Idea wrześniowych sympozjów, podjęta po raz pierwszy w zeszłym roku w Kiekrzu pod Poznaniem, jako cel podstawowy ma  wspólne dyskutowanie  teoretycznych i praktycznych aspektów psychoterapii psychodynamicznej.

W tym roku zaproponowaliśmy dyskusję o przeciwprzeniesieniu. Jest to ważne zjawisko zachodzące w każdej psychoterapii, a ze względu na jego osobisty wymiar rzadziej omawiane na szerszym forum.

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy dwóch wystąpień teoretycznych na ten temat przygotowanych przez dr Adama Curyło z Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego i  Ewę Kołacz z  warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji czyli  przedstawicieli 2 ośrodków, stanowiących do tej pory trzon naszego Towarzystwa.

Ewa  przedstawiła ujęcie historyczne kształtowania się  poglądów na temat przeciwprzeniesienia. Natomiast Adam  pokazał  sposób rozumienia  zjawiska  przeciwprzeniesienia  i jego implikacje dla  procesu psychoterapii.

Następnie  zajęliśmy się doniesieniami z praktyki czyli przypadkami psychoterapii opisanej z perspektywy pracy z przeciwprzeniesieniem. Przypadki przedstawiali Katarzyna Żabińska – Sikorska, Monika Miller , Marcin Kramek i  Agnieszka Iwaszkiewicz.

Zarówno prezentacje teoretyczne i  jak  praktyczne stworzyły przestrzeń dla dyskusji i bardzo żywych wymian między nami na ich temat. Trzeba przyznać, że nasza aktywność  w dyskusjach pokazywała i zaangażowanie i wiedzę oraz  różnorodność postrzegania przeciwprzeniesienia , a nade wszystko  różnorodność jego wykorzystywania w pracy z pacjentem.

Wydaje się, że pomysł skanalizowania tematu  do jednego zjawiska w psychoterapii był przydatny i twórczy oraz że spełnił swoje zadanie.

Prowadzone dyskusje  nie tylko  były merytoryczną i bardzo przydatną wymianą poglądów i doświadczeń , ale także sprzyjały poznawaniu stylów naszej pracy i nas samych.

Wzmocniły to dodatkowo  dwa towarzyskie  wieczory przy winie.

Nad całością naszych oficjalnych i kuluarowych spotkań  czuwali, dzieląc się swoją wiedzą   i doświadczeniem , Zofia  Milska – Wrzosińska  członek Rady Programowej PTPPd, na co dzień  szefowa Laboratorium Psychoedukacji  w towarzystwie Janusza Kitrasiewicza Prezesa Zarządu  PTPP,  dyrektora Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Podsumowując te 3 dni uznaliśmy wszyscy, że sympozja są cenną inicjatywą i należy ją podtrzymywać i propagować mimo,  czasami dużych i odczuwalnych nakładów naszych sił i środków.

Miło mi jest o tym wszystkim  donieść w imieniu  Zarządu

                                                                                                Agnieszka Iwaszkiewicz