Przewodniczący – Adam Curyło
Sekretarz – Andrzej Trzęsicki
Członkinie
Zuzanna Korga
Patrycja Staniszewska
Regulamin Komisji Certyfikacyjnej PTPPd
I. Postanowienia ogólne
Komisję Certyfikacyjną (dalej zwaną Komisją) powołuje Zarząd Główny spośród kandydatów zaproponowanych przez Radę Programową.
Komisja składa się z 3 do 5 osób, które wybierają ze swego grona przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
Członkami Komisji mogą być wyłącznie osoby posiadające certyfikat superwizora PTPPd.
Wybór członków Komisji odbywa się według następującej procedury:
Rada Programowa przekazuje Zarządowi Głównemu listę kandydatów w liczbie nie mniejszej niż 4 osoby, co najmniej na 2 miesiące przed końcem kadencji Komisji,
Zarząd Główny zatwierdza proponowanych kandydatów w głosowaniu tajnym,
na wniosek Komisji Zarząd Główny może włączyć do jej składu (jeśli nie przekracza 5 członków) kolejne osoby w dowolnym momencie trwania kadencji Komisji. Powołanie członka odbywa się zgodnie z procedurą opisaną w par. I, pkt. 4 a i b.
Kadencja Komisji trwa 3 lata.
Zarząd Główny może odwołać członka Komisji przed upływem kadencji:
na jego własną prośbę,
na wniosek Komisji uzasadniony trzykrotną w roku kalendarzowym nieusprawiedliwioną nieobecnością członka na posiedzeniach Komisji,
z powodu utraty lub zawieszenia Certyfikatu Superwizora PTPPd.
Rada Programowa w miejsce odwołanego członka Komisji proponuje Zarządowi Głównemu nowego kandydata.
Komisja Certyfikacyjna działa zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Zarząd Główny.
Do głównych zadań Komisji należy:
Rozpatrywanie wniosków o przyznanie certyfikatów psychoterapeuty i superwizora,
Wnioskowanie do Zarządu Głównego o przyznanie certyfikatu psychoterapeuty lub superwizora; wniosek powinien zawierać dane osobowe kandydata.
Składanie Zarządowi Głównemu i Radzie Programowej rocznych sprawozdań.
II. Tryb pracy Komisji Certyfikacyjnej PTPPd
Posiedzenia Komisji odbywają się w miarę napływania wniosków o przyznanie certyfikatów, w obecności większości członków Komisji, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący lub wiceprzewodniczący.
Przewodniczący Komisji zawiadamia Zarząd Główny o trzykrotnej nieusprawiedliwionej absencji członka Komisji w ciągu roku kalendarzowego.
Posiedzenia Komisji są protokołowane przez sekretarza. Protokół podpisany przez przewodniczącego i sekretarza pozostaje w dokumentacji Komisji, kopia przekazywana jest do biura ZG PTPPd. Do protokołu załącza się wszystkie materiały będące przedmiotem obrad.
Decyzje Komisji zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, w przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
Kandydat starający się o certyfikat przesyła wszystkie wymagane dokumenty do sekretarza Komisji przez biuro Zarządu Głównego PTPPd.
Sposób rozpatrywania wniosków o nadanie certyfikatu psychoterapeuty lub superwizora jest następujący:
sekretarz Komisji sprawdza kompletność przedłożonych dokumentów i ich zgodność z kryteriami uzyskiwania odnośnego certyfikatu, a następnie przedstawia wniosek na posiedzeniu Komisji,
w przypadku uchybień formalnych lub/i wszelkich niejasności Komisja może zwrócić się do kandydata z prośbą o wyjaśnienia,
Komisja do oceny przedłożonego dorobku kandydata wyznacza recenzenta, recenzent sporządza pisemną recenzję,
po otrzymaniu recenzji Komisja, na tej podstawie, podejmuje decyzję o zaproszeniu kandydata na egzamin certyfikacyjny; w egzaminie może uczestniczyć z głosem doradczym superwizor rekomendujący kandydata.
po zakończeniu procedury sekretarz Komisji powiadamia kandydata o jej wyniku; w przypadku decyzji pozytywnej kandydat otrzymuje informację, że wniosek o nadanie certyfikatu został przedłożony Zarządowi Głównemu PTPPd. Powiadomienie o odmowie przyznania certyfikatu, przesyłane jest listem poleconym z potwierdzeniem odbioru w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Powiadomienie powinno zawierać uzasadnienie, a także pouczenie co do możliwości wniesienia do Zarządu Głównego odwołania od decyzji Komisji w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji odmownej,
dokumentacja składana przez kandydatów do certyfikatów, korespondencja z nimi, opinie superwizorów, recenzje i protokoły egzaminacyjne są po zakończeniu procedury przekazywane do archiwum biura Zarządu Głównego PTPPd.
W posiedzeniu Komisji rozpatrującej wniosek kandydata nie może uczestniczyć osoba rodzinnie związana z kandydatem.
Koszty honorariów za: sprawdzenie materiałów kandydata przez sekretarza, napisanie recenzji, udział w egzaminie, koszty dojazdu, pokrywane są z opłaty za procedurę egzaminacyjną. Wysokość honorariów za wymienione czynności ustalana jest corocznie przez Zarząd Główny w porozumieniu z przewodniczącym Komisji.
III. Procedura odwoławcza od decyzji Komisji Certyfikacyjnej
Rozpatrywanie odwołania dotyczy:
formalnej strony procedury kwalifikacyjnej przed Komisją,
merytorycznej oceny przedłożonych przez kandydata materiałów.
Zarząd Główny rozpatrując odwołanie w uzasadnionych przypadkach powołuje recenzenta spoza Komisji Certyfikacyjnej.
W posiedzeniu Zarządu Głównego poświęconym rozpatrzeniu odwołania mogą uczestniczyć, bez głosu stanowiącego, przedstawiciele Komisji Certyfikacyjnej. ZG może podjąć decyzję o zaproszeniu na posiedzenie odwoławcze kandydata i/lub rekomendującego go superwizora – bez głosu stanowiącego.
W wyniku procedury odwoławczej Zarząd Główny formułuje następujące wnioski:
podtrzymuje negatywną decyzję Komisji Certyfikacyjnej,
kieruje sprawę do rozpatrzenia przez Radę Programową, z wyłączeniem członków Komisji Certyfikacyjnej
Rada Programowa po rozpatrzeniu odwołania wnioskuje do Zarządu Głównego o podtrzymanie lub uchylenie decyzji Komisji Certyfikacyjnej.
Sekretarz Zarządu Głównego powiadamia kandydata o wyniku procedury odwoławczej. Powiadomienie o podtrzymaniu przez ZG negatywnej decyzji Komisji musi zawierać uzasadnienie.
Po zakończeniu procedury odwoławczej całość dokumentacji jest przekazywana do archiwum biura Zarządu Głównego PTPPd.
IV. Przepisy końcowe i przejściowe
Regulamin zatwierdzany jest przez Zarząd Główny PTPPd po konsultacji z Radą Programową i Komisją Certyfikacyjną.
Propozycje zmian w regulaminie zgłaszać mogą: Walne Zgromadzenie, Zarząd Główny, Rada Programowa i Komisja Certyfikacyjna.
Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Zarząd Główny PTPPd.
7ads6x98y
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.AkceptujęDowiedz się więcej