Zasady działania Komisji
- Głównym zadaniem Komisji jest opiniowanie projektów badawczych zgłaszanych przez członków PTPPd ubiegających się o sfinansowanie badań naukowych nad psychoterapią psychodynamiczną.
- Projekty badawcze realizowane z udziałem PTPPd mają inicjować i wspierać doskonalenie praktyki psychoterapeutycznej, rozwój teorii psychoanalitycznych, współpracę PTPPd z innymi ośrodkami naukowymi, klinicznymi oraz zrzeszającymi środowiska psychoterapeutyczne.
- PTPPd finansuje lub dofinansowuje projekty badawcze spójne z przyjętymi przez Towarzystwo (Radę Programową) modelami teoretycznymi, obowiązującymi standardami praktyki klinicznej oraz etyką obowiązującą jego członków.
- Komisja wydaje opinię na podstawie złożonego wniosku.
- Wniosek o sfinansowanie projektu badawczego przesyłany jest przez wnioskodawcę do Komisji drogą mailową na adres: kn@ptppd.pl.
- Na podstawie kryteriów oceny wniosków Komisja sporządza pisemną opinię Wniosku do PTPPd o dofinansowanie projektu badawczego i przekazuje ją do Zarządu głównego PTPPd. Ostateczną decyzję o dofinansowaniu projektu badawczego, zakresie oraz wysokości dofinansowania podejmuje Zarząd Główny PTPPd.
- Komisja działa w trybie ciągłym z przerwą w okresie wakacyjnym od 1 lipca do 30 września.
- Czas rozpatrywania wniosku to 60 dni roboczych od momentu mailowego potwierdzenia otrzymania wniosku przez Komisję ds. Badań Naukowych.
- W następnym kroku Wniosek wraz z opinią Komisji ds. Badań Naukowych trafia do Zarządu Głównego PTPPd. Zarząd w czasie nie krótszym niż 30 dni roboczych może przekierować wniosek wraz z opinią Komisji oraz całą dokumentacją do Rady Programowej PTPPd w celu uzyskania dodatkowej opinii o merytorycznej wartości projektu oraz jego użyteczności teoretycznej i praktycznej dla członków PTPPd.
- Czas opiniowania przez Radę Programową wynosi 30 dni roboczych.
- Członkostwo w PTPPd jest warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania projektu badawczego.
- 60-dniowy czas rozpatrywania wniosku przez Komisję liczony jest od daty otrzymania pełnej dokumentacji (wniosku z potencjalnymi załącznikami), jej uzupełnianie może wydłużyć czas pracy Komisji o kolejne 30 dni.
- Na wniosek Komisji bądź Zarządu PTPPd wnioskodawca może być zobowiązany do dostarczenia dodatkowych dokumentów potrzebnych do zakończenia procedury weryfikacji wniosku.
- Wnioskodawca drogą mailową otrzyma opinię Komisji ds. Badań Naukowych oraz pisemną, ostateczną decyzję Zarządu PTPPd w sprawie wnioskowanego sfinansowania/dofinansowania projektu badawczego.
- Wysokość dofinansowania projektu przez PTPPd może być całkowita bądź częściowa w zależności od decyzji Zarządu.
- Badacz, którego wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji, ma obowiązek bezzwłocznego poinformowania Komisji o zmianach, które wystąpiły/mają nastąpić w trakcie realizacji projektu w stosunku do pozytywnie zaopiniowanego wniosku.
- Komisja ma prawo uchylić wydaną wcześniej pozytywną opinię, jeżeli stwierdzi, że realizowane badania są niezgodne z wcześniej złożonym wnioskiem.
- Postępowanie w sprawie wydania opinii jest poufne.
- Wysokość potencjalnego dofinansowania przez PTPPd jest zmienna. Wnioskodawca przed złożeniem wniosku może uzyskać informacje od Zarządu PTPPd o aktualnej wysokości budżetu przeznaczonej na badania naukowe wysyłając zapytanie na adres mailowy Towarzystwa: biuro@ptppd.pl
Komisja ds. Badań Naukowych
Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.